لطفاً چند لحظه صبر نمایید ...

رفع خستگی ناشی از پرتودرمانی سرطان پستان با شیره انگور

رفع خستگی ناشی از پرتودرمانی سرطان پستان با "شیره انگور"

پژوهشگران ایرانی طی یک پژوهش در حوزه سرطان، تأثیر مصرف شیره انگور را به‌عنوان یک داروی طبیعی برای رفع معضل خستگی بعد از پرتودرمانی در بیماران مبتلا به سرطان پستان بررسی کردند و به نتایج قابل توجهی دست یافتند، برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

طی بررسی های انجام شده توسط محققان حوزه سلامت، سرطان پستان رایج‌ترین سرطان در زنان سراسر جهان و ازجمله ایران است. سرطان پستان حدود ۱۲ درصد از کل سرطان‌ها در زنان را شامل می‌شود و شایع‌ترین علت مرگ‌ ومیر به ‌واسطه سرطان در زنان است.

روش‌های درمانی سرطان مانند شیمی‌درمانی و پرتودرمانی می‌توانند منجر به ایجاد عوارض جانبی بسیاری مانند خستگی و مشکلات خواب در افراد مبتلا به این عارضه شوند. پرتودرمانی بعد از جراحی حفظ پستان یا رادیکال ماستکتومی اصلاح‌شده به همراه شیمی‌درمانی یا بدون آن، نقش حیاتی در درمان سرطان پستان دارد. درواقع پرتودرمانی، بخشی جدایی‌ناپذیر از مدیریت سرطان پستان است.

حدود نصف بیماران سرطانی تحت پرتودرمانی قرار می‌گیرند و حدود ۸۰ درصد چنین بیمارانی معمولاً از مشکل نوعی خستگی مزمن پس ‌ازاین درمان رنج می‌برند.

پاتولوژی خستگی هنوز به‌درستی مشخص نشده است، اما ازآنجاکه التهاب یک جزء اساسی از پرتودرمانی به شمار می‌رود و شاخص‌های التهابی به‌ویژه سیتوکین‌ها به ‌طور مستقیم با خستگی دوره پرتو درمانی ارتباط دارند، مکانیسم احتمالی خستگی را می‌توان به افزایش سیتوکین‌های التهابی نسبت داد.

همچنین حدود ۳۷ درصد بیماران دچار اختلالات خواب ناشی از پرتودرمانی می‌شوند. خستگی و اختلالات خواب ناشی از پرتودرمانی منجر به کاهش کیفیت زندگی در زنان مبتلابه سرطان پستان می‌شوند و پزشکان همواره به دنبال راهی برای رفع آن بوده‌اند.

در رابطه با این موضوع، تیمی از پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با همکاری پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی اقدام به انجام پژوهشی کرده‌اند که در آن تأثیر مصرف یک درمان طبیعی یعنی مصرف شیره انگور بر خستگی و کیفیت خواب در زنان مبتلابه سرطان پستان بررسی شده است.

در این تحقیق که نوعی کارآزمایی بالینی کنترل‌شده بوده است، ۴۴ زن مبتلابه سرطان پستان بین ۱۸ تا ۷۰ سال مشارکت داشته‌اند.

برای گروهی از این افراد، مصرف روزانه ۱۰۰ گرم شیره انگور از ابتدای درمان تا یک هفته پس آن (پنج هفته) تجویز شد و سپس نمره خستگی و کیفیت خواب آن‌ها با گروهی که چنین دارویی را مصرف نکرده اند، مقایسه شد.

نتایج بدست آمده از این تحقیقات نشان داد که مصرف شیره انگور می‌تواند برخی از عوارض ناشی از پرتودرمانی مانند خستگی جسمی و اختلال خواب را در زنان مبتلابه سرطان پستان به طور چشمگیری کاهش دهد.

محققان حاضر در این تحقیق و مطالعه پس از پایان بررسی های انجام شده عنوان کردند، "در تحقیق ما، با مصرف شیره انگور، مقیاس خستگی جسمی بین دو گروه تفاوت معنی‌داری پیدا کرد. همچنین با بررسی امتیازات مربوط به کیفیت خواب نشان داده شد که اختلال خواب در گروهی که از شیره انگور استفاده کرده بودند، به‌طور معنی‌دار و قابل توجهی کاهش یافت."

آن‌ها افزوده‌اند: "بر اساس یافته‌های این مطالعه، مصرف شیره انگور در طول پرتودرمانی برای سرطان پستان، یک راه حل مقرون‌به‌صرفه، در دسترس و بدون عوارض جانبی است که منجر به کاهش برخی از عوارض ناشی از پرتودرمانی می‌شود. لذا مصرف آن می‌تواند در افراد مبتلابه سرطان پستان منجر به ارتقای سطح سلامت و کیفیت زندگی شود."

این یافته‌های علمی پژوهشی که راه حلی طبیعی را برای یک مشکل شایع در بیماران سرطانی ارائه می‌دهند، در «مجله علوم تغذیه و صنایع غذایی ایران» متعلق به انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور منتشر شده‌اند.

کلام آخر:

در این مقاله درمورد خواص شیره انگور برای کاهش عوارض پرتو درمانی در زنان مبتلا به سرطان پستان مطالبی را بیان کردیم.

امیدواریم که این مطلب مورد توجه و مطالعه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

خواهشمندیم نظرات و پیشنهادات خود را در زمینه تمامی مقالات منتشر شده از وب سایت فراورده های کنجدی ترنگ با ما درمیان بگذارید تا با بهره مند شدن از آنها بتوانیم خدمات و مطالب بهتری را خدمت شما همراهان عزیز ارائه نماییم.